BLANKA – Jak ke mně letos přišlo Jaro...

neděle 23. březen 2014 00:27

Jaro přišlo na Berounku...

Anno, dneska byl zvláštní den. Podívali jsme se s mým Zdeňkem na Berounku. Vyrazili jsme si tam, jako každoročně, na kontrolu, zda už je doba, kdy rozkvétají Jaterníky. A měli jsme kliku.

Fakt na té staré pytlácké lesní cestě podél potoka od mostu v Roztokách kolem Bránova na Karlovu Ves, tak tam je uprostřed křivoklátských lesů takový úsek, kde, přímo nad silnicí, se vydouvá stráň. A na ní bylo dnes modro, modro, modro. Občas také zablesklo pár bílých – asi už sasanky -  a sem tam vykoukl růžový, ale jinak to byly samé modré jaterníky. Slunce zablýsklo mezi vysokými kmeny stromů a odrazilo se v malinkatém potůčku podél silnice. Jindy zjara je tam vody poměrně dost, ale letos, kdy je vody deficit vlivem mírné zimy, to vypadalo asi jako když naše babičky vypouštěly po prádle vodu po máchání z necek ven. Ty kytičky ale všechno vynahradily. A mně se v hlavě ozvaly tyhle úderné smyčce Vivaldiho Čtyř ročních období:


 https://www.youtube.com/watch?v=l-dYNttdgl0 – Israelská filharmonie pod vedením Jicchaka Perlmana. Zejména věnuj pozornost houslím. Myslím, že toto jsou Stradivárky. Jsou zde tak jiskřivé, jako to slunce na vodě. Sice až se zpožděním, ale teprve teď pro mne začalo to pravé Jaro.


 A teď něco divočejšího: https://www.youtube.com/watch?v=Tgb0jK143MI – Vanessa Mae a její verze Vivaldiho Léta. respektive Bouře, která je v této části obsažena, pro změnu ve stylu Techno. Zkusila jsem si to pustit po tom úžasném Jaru. A musím přiznat, napřed jsem se lekla, pak jsem začala být zvědavá a nakonec jsem nedokázala přestat poslouchat. Tohle s člověkem udělá Vivaldi. Základ je nepochybně nadčasová muzika. A to aranžmá jen umocňuje dynamičností dnešní doby. Je to úchvatné i když drsné. Zajímavé jsou housle, domnívám se, že jde o její bílé housle Zeta Jazz a občas není snadné v aranžmá zachytit veškeré odstíny zvuku. Mají zvuk plný, melodický, hlavně v nižších polohách pěkně znělý. Ona je opravdu výborná houslistka a každopádně velký dříč, myslím, že co si vezme do hlavy, opravdu nepustí. Přesvědčuje o tom celý svět už několik roků svou hrou a dokonce i touhou, dostat se jako sportovec na Olympiádu do Soči, což se jí nakonec také podařilo, i když se umisťovala pravidelně na konci pole. V každém případě, její hra, to je zajímavý zážitek.

Nyní ale, pro milovníky klasiky, zařazuji  Vivaldiho Summer – Léto tak, jak jsme ho zvyklí poslouchat, no, máš pravdu Anno, je to asi trošku pro spravení chuti:

https://www.youtube.com/watch?v=tSPMgJTiVBM – opět Izraelská filharmonie pod dohledem a houslovým sólem Jicchaka Perlmana. Tentokrát hraje pravděpodobně na Guarnerky. Charakter skladby si o ně říká.

Tento úžasný houslista používá oba vzácné nástroje. Měl nesnadné začátky. Ve čtyřech letech prodělal dětskou obrnu a proto dnes hraje vsedě. Jeho záběr je velice široký. Patří k největším houslistům dvacátého století a i jeho osvětová práce v celosvětovém měřítku je impozantní. Detaily si můžeš nastudovat na Wikipedii: http://cs.wikipedia.org/wiki/Jicchak_Perlman.

Schválně doporučuji, zkusit si pustit obě houslová sóla na střídačku, abys mohla porovnat ladění obou nástrojů a odlišný tón. Stradivárky jsou elegantní, jemné, jiskřivé jako ta voda v potoce, zatímco zvuk Guarnerek je tak robusní, dominantní a vášnivě plný.

Ještě jednu ukázku ti Anno chci přiblížit, zejména kvůli houslím:


https://www.youtube.com/watch?v=kfgo6YH-0xU  – na tyto Guarnerky hrála velká a dnes už skoro zapomenutá, americká houslistka Guila Bustabo Sibeliův houslový koncert d-moll opus 47. Byla ve své době tímto koncertem tak proslulá, že ji pozval na návštěvu k sobě do Finska v r. 1937 sám Jean Sibelius. Byl unešen a jako již velmi starý pán (72 let) prohlásil, že její hra působí dojmem, jakoby si ona představovala, jak koncert on skládá. Byla to velká chvála – od autora dokonce ta nejvyšší. Její životní osudy byly bouřlivé a velmi zajímavé - http://en.wikipedia.org/wiki/Guila_Bustabo  Je velká škoda, že tato mimořádná houslistka skončila nakonec, téměř zapomenutá, ve svém rodišti v USA v Birminghamu ve státě Alabama ve věku 86 let. Ráda bych hlavně, aby sis Anno všimla zvuku tohoto nástroje. Působí až trochu kovově a k dojmu, který vytváří v tomto nádherném koncertě Jean Sibelius, kdy živly mořské i pevninské útočí, se velmi hodí. Tato houslistka v 50. letech koncertovala také u nás. Tuším bylo to v Turnově, už si přesně nevzpomínám, ale moje maminka na tom koncertě byla a vždycky mi říkala, že tón jejích houslí by poznala i poslepu všude na světě. Tyto housle byly opravdu mimořádný nástroj. Trochu mne mrzí, že nahrávka je dobová a není moc kvalitní, překvapuje mne však, že technickou kvalitou však příliš nevyniká ani to Techno.

Shrnutí a můj – podotýkám výhradně můj – názor: Anno, stále jsem skálopevně přesvědčená, že žádné aranžmá, sebevíce vypiplané, žádné decibely, zkrátka nic nenahradí zvuk plně obsazené a dobře sehrané filharmonie pod vedením velkého dirigenta. Musím přiznat, že Techno, ke kterému mne téměř přitáhla sugestivně Vanessa Mae, mne zaujalo a časem, pokud možná zkusím více podobných skladeb, se možná naučím ho poslouchat s potěšením. Zatím mi bere trochu energii. Chtěla jsem jen přiblížit a srovnat různé styly a různé nástroje a připomenout pár velkých jmen. Vidíš a to všechno se mnou udělalo Jaro. Tak zase, až se přeženou daně, napiš, jak se ti ukázky líbily. Anebo třeba ani ne a napiš, jak přišlo letos Jaro k tobě.

Dana Šumová

Dana Šumová

Dana Šumová

Hudba všeho druhu a návazně s dalšími tématy, na které v souvislosti s hudbou, já Blanka a přítelkyně Anna (jsme obě Dany) narazíme - to je hlavní téma blogu, který bude občas dialogem. Náš blog chceme obě udržet tolerantní, s jemným humorem. Žádný druh hudby není tabu. Je možné, že ne každému žánru se budeme věnovat obšírně, vyhrazujeme si právo, otevírat témata a druhy hudby, které nás těší, avšak nikdy, za žádných okolností, nebude žádný druh hudby z naší strany odsuzován, anebo pranýřován.

Obě letité přítelkyně, dokonce podobných profesí. Blanka účetní, Anna ekonomka, obě s dlouholetou praxi v soukromých společnostech. Velmi se zajímáme o umění, zejména hudbu, výtvarné umění, literaturu a historii. Anna věří, že když už jsme my, lidé, nedokázali rozeznat Boha ve vesmíru, přírodě a kolem sebe, poslal nám svého Syna, aby nám na kříži ukázal o co v životě skutečně jde, jak přemoci to zlé v nás a jak se vrátit k němu domů.

REPUTACE AUTORA:
8,01 (VIP)

Seznam rubrik