BLANKA – Italská opera o jedné Bílé sobotě, kdysi dávno...

úterý 15. duben 2014 22:16

Dionýsos a Maenada
Muzeum Boston

Měla bych možná začít českou operou, která s tou slavnější, italskou, směle soupeří a neprohrává. V této nadcházející velikonoční době totiž vzpomínám na dětství. Na tatínka, který nedělil hudbu podle národností a o jedné velikonoční Bílé sobotě, když maminka pekla beránka a vzduch voněl jarem, si mně vzal ke starému gramofonu a otevřel mi dveře do překrásného bel canta – doslovný překlad zní krásný zpěv, kterým se Italové v hudbě tolik proslavili. Pojďte si se mnou zavzpomínat na to krásné, slunné odpoledne.

Bylo mi tehdy asi jedenáct let a jako dnes vidím, jak tatínek přepečlivě připravil poválečný dřevěný gramofon. Měl už dokonce i 33 1/2 otáček a na tu dobu byl překvapivě dobré kvality. Připravil si bambusovou jehlu, se kterou přehrával vždy historické desky, aby se tolik nepoškrábaly, jako ocelovou. Teprve později přišly safírové a i v jejich éře, vzpomínám si dobře, že tatínek přehrával ty nejcennější desky vždycky vlastnoručně vyrobenými bambusovými jehlami. Na každý obal nezapomněl ještě poznamenat datum přehrávání, aby tak neztratil přehled o celkovém opotřebení desky.


To odpoledne poznamenal: „Danuško, dneska Ti pustím poklady.“ A opravdu. Vybral italského tenoristu mistra Beniamina Gigliho. Vyšla mu v polovině 60.let u nás LP deska s nejznámějšími áriemi a tak jsme se nejprve zaposlouchali do sugestivní árie z Rigoletta - Verdiho La Donna e Mobile ..., poté následovaly opravdové perly. Sladká M´appari tutt´amor...z opery Martha německého skladatele Fridricha von Flotow, teskně zádumčivá Cielo e mar... z opery La Gioconda od Amilcare Ponchielliho, následovala monumentální Handelova Ombra mai fu... – Largo z opery Xerxes. Tady bych se trošku zastavila a poskytla Vám srovnání – stejnou árii v provedení dalšího velkého italského tenora – zpívá Tito Schipa. Je to kvalitnější nahrávka a zde zní velmi, velmi krásně. Následovala celá řada dalších, překrásných árií – tatínek Gigliho miloval a tak si vychutnejte tesknou  árii Nadira z opery Lovci perel od George Bizeta (i zde poskytuji srovnání verze téhož s Nicolai Geddou), sladkou Una furtiva lacrima... - Tajně se slza vloudila Nemorinovi z opery Nápoj lásky Gaetana Donizettiho (zde dávám k srovnání verzi s Placidem Domingem) a na závěr finální scéna z Verdiho Aidy dvojzpěv Radama a Aidy v podání Maria del Monaco a Gabrielly Tucci, v pozadí nad hrobkou zní nářek Amneris v podání Giulietty Simionato a pohřební sbory. Ona Aida sama o sobě by si zasloužila vlastní článek. Nemohu pominout dojemnou árii Aidy Ó patria mia... v nesmrtelném podání Marii Callasové (pro srovnání porovnejte s úžasnou Brigit Nilssonovou).  A ještě jedno srovnání s verzí s Anitou Cerquetti – tato nahrávka působí zvláštně, protože technicky je tam znát trošku ozvěna velké scény. Ještě víc to podtrhuje, podle mého názoru, brilanci hlasu.


Mohli bychom pokračovat dalšími áriemi. Velkých pěvců a pěvkyň italské opery je a bylo opravdu mnoho. Na závěr mi dovolte, abych představila naši nezapomenutelnou , tolik opomíjenou sopranistku v exilu paní Jarmilu Novotnou.   Ráda bych, aby zazněla  v celé kráse svého hlasu ve Verdiho opeře La Traviata – árie „E strano!... e strano...“ . Nejenže si v této ukázce vysloužila potlesk na otevřené scéně, ale ze všech pěvkyň, které jsem Vám dnes představila, byla jedna z nejpůvabnějších. Její hlasový rozsah byl úžasný, soprán byl silný a tvárný a v koloraturách naprosto bravurní. V této árii ji v postavě Alfreda v Metropolitní Opeře v N.Yorku, což byla její domovská scéna téměř po celou dobu její pěvecké kariéry, sekunduje Jan Peerce.  Je trestuhodné, jak se v naší vlasti mohlo připustit, aby byla kvůli předválečné(!) emigraci naprosto přehlížena.

Vidím, že je na co se dívat, co poslouchat a bylo by toho mnohem více na téma italská opera. Přišlo ještě mnoho Bílých sobot a tatínek už dávno není mezi námi. To odpoledne však mělo pel onoho POPRVÉ. Tehdy poprvé jsem s jeho laskavým výkladem porozuměla kráse školeného lidského hlasu a porozuměla opeře, ačkoliv jsem si většinu slov v italštině neuměla přeložit. Mnohokrát, později, jsem si to odpoledne připomněla a když jsem poprvé slyšela Beethovenovu Devátou, kde mistrovi nestačili všichni filharmonici s nástroji a sáhl navíc, mimořádně, ještě po lidských hlasech pro Ódu na radost, poznala jsem, že to je ona nadstavba, která činí toto dílo unikátním nad všemi ostatními. Základem je určitě slunná Itálie a její neopakovatelná vůně i v hudbě. V té především.

 Snad si někdy příště připomeneme další nezapomenutelné autory a skladby – Donizettiho Lucii z Lammermooru, Belliniho Normu, Pucciniho  slavná díla – La Bohéme, Turandot, slavné opery Gioacchina Rossiniho Lazebník sevillský a další a další. Myslím že zastavit se a vychutnat si dnes, v tomto předvelikonočním období, aspoň část té nádhery, Vás potěší stejně, jako kdysi mně tatínkovo Bilosobotní, velmi pozdní odpoledne. Uplynulo neuvěřitelných čtyřicetosm roků a zní to, jakoby to bylo včera. Hezký poslech všem.


Dana Šumová

Dana Šumová

Dana Šumová

Hudba všeho druhu a návazně s dalšími tématy, na které v souvislosti s hudbou, já Blanka a přítelkyně Anna (jsme obě Dany) narazíme - to je hlavní téma blogu, který bude občas dialogem. Náš blog chceme obě udržet tolerantní, s jemným humorem. Žádný druh hudby není tabu. Je možné, že ne každému žánru se budeme věnovat obšírně, vyhrazujeme si právo, otevírat témata a druhy hudby, které nás těší, avšak nikdy, za žádných okolností, nebude žádný druh hudby z naší strany odsuzován, anebo pranýřován.

Obě letité přítelkyně, dokonce podobných profesí. Blanka účetní, Anna ekonomka, obě s dlouholetou praxi v soukromých společnostech. Velmi se zajímáme o umění, zejména hudbu, výtvarné umění, literaturu a historii. Anna věří, že když už jsme my, lidé, nedokázali rozeznat Boha ve vesmíru, přírodě a kolem sebe, poslal nám svého Syna, aby nám na kříži ukázal o co v životě skutečně jde, jak přemoci to zlé v nás a jak se vrátit k němu domů.

REPUTACE AUTORA:
8,01 (VIP)

Seznam rubrik