BLANKA – Pavel Bobek na všechny způsoby.

pondělí 5. květen 2014 00:23

Pavel Bobek
foto Jiří Turek

Chtěla bych se podělit o večer, který jsem strávila poslechem skladeb v interpretaci mému srdci milého, nyní bohužel již nežijícího, zpěváka - Pavla Bobka. Líbí se mi. Líbil se mi jeho neokázalý, civilní projev a nenapodobitelný způsob, jakým předkládal své písně posluchačům. 

Tak třeba Mé tělo, má duše a já...  – tak touhle písní bych ráda začala. Je méně známá, než jeho megahity, jako např. Houston, Oh, Ruby, nechtěj mi lásku brát, či Nedělní ráno. Její aranžmá je svým způsobem pro Pavla Bobka typické. Dlouhá cesta, výrazný rytmus, akcent, navozující atmosféru dálek a k tomu všemu jeho hlas. Doplňují ho dokonale sbory, ani si neuvědomujeme při poslechu, že zapojil celý orchestr. Přesto píseň vyznívá velmi prostě. 

Ingrid Bergman - Andy Warhol

Takovýchto skrytě nenápadně-nápadných písní měl více. Tak třeba Stará mříž – báječné, výrazné aranžmá originálu Chrise Cronella Rusty Cage, nemluvě o textu – velmi působivý je především refrén:

....já musím ven, svá pouta zlomím, pryč z chomoutů a úkladů,

a já  chci ven, říkám to pořád, zlomím tu starou mříž.... – a jdu.


Žena v trojúhelnících - František Kupka

Johnny Cash natočil cover verzi tohoto snímku a k tomuto zpěvákovi sáhl Pavel Bobek vícekrát. Např. v písni Víc nehledám, anebo ještě krásnější mi připadá píseň Mé září od Roseane Cash, kterou si zazpíval s Katkou Garcia a všimněte si, jak zde zní krásně píšťaly. Připomínají mi irské balady či některé partie z písní Cranberries.

To je ale jen jedna stránka, mnohostranně orientovaného umělce. Jeho rozmanité písně, nahrané ve spolupráci s dalšími zpěváky jsou některé všeobecně známé – např. s Marií Rottrovou duet S tím bláznem si nic nezačínej, méně známá je však píseň Divoká růže, kde nejen oba ideálně hlasově ladí, ale molový akcent v refrénu zní jako všezahlcující hudební příval. Uměl zdařile také boogie-woogie – dokazuje to ve skladbě Tátovo boogie a na druhou stranu, dobře mu šlo i country – posuďte sami: česky Desperát společně s Michalem Tučným, Wabi Ryvolou a Zdeňkem Rytířem -  a anglicky Sea of Heartbreak i když zrovna tahle skladba mi připadá mnohem účinnější v podání Michala Tučného – známe ji jako Snídani v trávě. Tady podezírám Pavla Bobka, že je to pokus o parodii. 

Tryskání (víření) - František Kupka

 Když už jsme u písní v angličtině, ty, v jeho provedení, zněly tak přirozeně a spontánně, jako od rodilého Američana  – za všechny písně např. Walk On The Wild Side, anebo Sealed With A Kiss s Pavlem Švábem a ještě snad dokonce s Olympicem. Bohužel, nejsou moc často uváděné v rádiích.

Stejně málo hrané jsou i další písně, často s dalšími výbornými zpěváky. Např. s Robertem Křesťanem Ještě není tma, s Karlem Zichem nezapomenutelně rozverné (s báječně ladícím dvojhlasem v refrénu) Bowery Street a nesmím zapomenout na neuvěřitelný klip, kdy celý národ padal smíchy nad Směsí rokenrolů v podání Pavla Bobka, Petra Jandy, Josefa Laufera, Karla Zicha a Petrou Janů. Dodnes nevím, který z nich byl nejlepší. A to finále, když se nakonec všichni „staroušci“ rozjeli. Mohli by závidět mnozí dnešní mladí.

A co bych chtěla uvést na závěr? Pavel Bobek byl nejen všestranný a výjimečný zpěvák, ale především výjimečný člověk, velmi vzdělaný, laskavý a nadto dobrého srdce. Snad nejvíc mne dojímá v písních, které zrovna moc hrané nejsou – např. Hejno padlých andělů, Píseň o nás dvou, anebo, z těch známějších,  Chvíle, kdy jsem byl s ní

Krásná paní - Salvador Dalí

Doufám, že se mi podařilo, připomenout a přiblížit se vší úctou nezapomenutelný hlas a osobnost naší popové scény, která v některých písních dokonce předčila zahraniční originál. Pokud se na nás Pavel dívá odněkud z mráčku, doufám, že se tam dobře baví mezi svými přáteli hudebníky a určitě zas uvažuje o nějakém fantastickém aranžmá pro jeho jedinečný hlas a andělské píšťaly. Jaká škoda, že už se nezaposloucháme. 

Meditativní růže - Salvador Dalí

Poznámka: obraz u perexu: Kompliment - František Kupka.

Dana Šumová

Dana Šumová

Dana Šumová

Hudba všeho druhu a návazně s dalšími tématy, na které v souvislosti s hudbou, já Blanka a přítelkyně Anna (jsme obě Dany) narazíme - to je hlavní téma blogu, který bude občas dialogem. Náš blog chceme obě udržet tolerantní, s jemným humorem. Žádný druh hudby není tabu. Je možné, že ne každému žánru se budeme věnovat obšírně, vyhrazujeme si právo, otevírat témata a druhy hudby, které nás těší, avšak nikdy, za žádných okolností, nebude žádný druh hudby z naší strany odsuzován, anebo pranýřován.

Obě letité přítelkyně, dokonce podobných profesí. Blanka účetní, Anna ekonomka, obě s dlouholetou praxi v soukromých společnostech. Velmi se zajímáme o umění, zejména hudbu, výtvarné umění, literaturu a historii. Anna věří, že když už jsme my, lidé, nedokázali rozeznat Boha ve vesmíru, přírodě a kolem sebe, poslal nám svého Syna, aby nám na kříži ukázal o co v životě skutečně jde, jak přemoci to zlé v nás a jak se vrátit k němu domů.

REPUTACE AUTORA:
8,01 (VIP)

Seznam rubrik