BLANKA – Co mi připomínají Wintonovy děti...

pondělí 19. květen 2014 14:49

httpjdem.czbbcsh8
Jazz radio.com

Dnes sir Nicholas Winton slaví své úžasné 105. narozeniny a já pořád vidím toho starouška, jak před lety nevěřícně vstává ve studiu BBC a ohlíží se na plný sál lidí, kteří všichni vstávají, aby tím dali na jevo, že oni jsou ty jeho děti které tenkrát – neuvěřitelně dávno zdá se dnes – posílal do neznáma, od rodičů, do bezpečí. 

Nedá mi to, abych nevzpomněla na ostatní děti. Na ty méně šťastné, které se do bezpečí nedostaly, mnoho z nich zemřelo a také se mnoho z nich zachránilo, i když většinou bez rodičů. Mé současné pocity přesně vyjadřuje skladba George Gershwina z opery Porgy and Bess Summertime.

Podívejme se společně, jak různorodě a pokaždé nádherně, se dá tato úžasná věc podat:

Zkusím napřed trochu historie – tato americká sopranistka se mohla s autorem dokonce potkat a je neuvěřitelné, že je dosud naživu.  Mary Violet Leontyne Price  -  http://jdem.cz/ba4jw5  - hlas dlouholeté solistky Metropolitní Opery v NY letí nad krajinou jak ohnivý šíp. Je to nádherná ukázka klasického podání a její barva hlasu je jiskřivě zpěvná.

Vedle ní pravý opak - Aretha Louise Franklin and Louise Daniel Armstrong  http://jdem.cz/ba4jv7  - nenapodobitelný sound a oba se úžasně doplňují. Navíc ke Gershwinově skladbě fantasticky ladí. Zde je podle mého názoru vhodnější tento polojazzový styl, než klasika, byť brilantně podaná. Neznám lepší nahrávku.

I když – neznám? Tak pokud jde o Ellu Jane Fitzgerald a její verzi http://jdem.cz/ba4jy4 - co je hezčí. Obě jsou tak jiné a obě tak krásné.

Nechám to na divácích, jen velice lituji, že tyto skladby si tolik, tolik dětí, na které se před válkou s pomocí nedostalo, už nemohou poslechnout.

Na závěr – ještě trochu pěkné hudby z podobného rohu hojnosti  - toto je úžasný sametový klarinet s 

Acker Bilkem - http://jdem.cz/ba4jz8 . To abyste neposlouchali jen samé Summertime.httpjdem.czbbcsm9  - musolist.com.

Dana Šumová

Dana Šumová

Dana Šumová

Hudba všeho druhu a návazně s dalšími tématy, na které v souvislosti s hudbou, já Blanka a přítelkyně Anna (jsme obě Dany) narazíme - to je hlavní téma blogu, který bude občas dialogem. Náš blog chceme obě udržet tolerantní, s jemným humorem. Žádný druh hudby není tabu. Je možné, že ne každému žánru se budeme věnovat obšírně, vyhrazujeme si právo, otevírat témata a druhy hudby, které nás těší, avšak nikdy, za žádných okolností, nebude žádný druh hudby z naší strany odsuzován, anebo pranýřován.

Obě letité přítelkyně, dokonce podobných profesí. Blanka účetní, Anna ekonomka, obě s dlouholetou praxi v soukromých společnostech. Velmi se zajímáme o umění, zejména hudbu, výtvarné umění, literaturu a historii. Anna věří, že když už jsme my, lidé, nedokázali rozeznat Boha ve vesmíru, přírodě a kolem sebe, poslal nám svého Syna, aby nám na kříži ukázal o co v životě skutečně jde, jak přemoci to zlé v nás a jak se vrátit k němu domů.

REPUTACE AUTORA:
8,01 (VIP)

Seznam rubrik