BLANKA – Rozhovory s mým zahradníkem ...

čtvrtek 19. červen 2014 01:48

Na rybách
http://jdem.cz/bcjcs6

Film s vůní levandule, dojmy ze slunných vinic a zahrad francouzského Beaujolais a do toho úžasný hudební doprovod. Hudba k filmům by vlastně neměla být vnímána jako hudba, ale jen dokreslovat dojem. Podívejme se na jeden příklad, kde se to naprosto dokonale povedlo.


Rozhovory s mým zahradníkem – film režiséra Jeana Beckera (Francie 2007)

Nejčerstvější dojem mám z tohoto francouzského snímku, který uvedla ČT na Artu v úterý, docela pozdě večer. Chvíli jsem váhala, jestli se mám dobdít. Rozhodně ano. Film stál v každém případě za to. Byl to krásný příběh po letech obnoveného přátelství dvou bývalých spolužáků.

Zahradka_httpjdem.czbcjcn3.jpg

Samozřejmě, výkony obou hlavních hereckých osobností – Jean-Pierre Darroussina (role zahradníka Zahrady)  a

(http://jdem.cz/bcjcn3)

 

 

Barvicka_httpjdem.czbcjcq2.jpg

Daniela Auteuila (role malíře Barvičky) byly mimořádné a nemohla jsem si ve finále vybrat, který z nich byl lepší.

(http://jdem.cz/bcjcq2)


Co však bylo navíc okouzlující, byla filmová hudba

Překrásný, téměř nepostřehnutelný hudební doprovod k tomuto filmu, velice citlivě a jemně dokreslující křehký příběh, vytvořil Ahmet Gülbay, který v některých jímavých chvílích filmu nechal, mimo jiné, zaznít pozoruhodné dílo Wolfganga Amadea Mozarta - koncert pro klarinet a orchestr  A-dur KV 622. Zastavme se na okamžik u zajímavého koncertu pro neobvyklý nástroj. Na ukázku doporučuji druhou větu, kterou považuji za jednu z nejkrásnějších věcí kdy napsaných pro klarinet. Hrají Berlínští filharmonikové pod taktovkou Claudio Abbada a sólistkou na klarinet je paní Sabine Meyerová.

 

Duha_pres_cestu_httpjdem.czbchbe6.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

Duha přes cestu (http://jdem.cz/bchbe6)

Trocha historie

Koncert vznikl v říjnu r. 1791 a ani po 223 letech neztrácí svěžest, jiskřivost a krásu. Skladatel jej složil v závěru svého života. Velmi krátce na to, po jeho dokončení, v prosinci 1791 umírá nad rozepsaným a bohužel nedokončeným Requiem. Premiéra koncertu se odehrála v Praze dne 16.10.1791. Sólistou byl tehdy Mozartův přítel, klarinetista a hráč na basetový roh Anton Stadler, jemuž byla skladba od počátku určena. Koncert není široké veřejnosti tolik známý, je poněkud ve stínu atraktivnějších koncertů pro velké nástroje - housle a klavír, které skladatele proslavily nejvíce. Jsem ráda, že mohu toto dílo přiblížit společně s úžasným filmem, jakým francouzský snímek určitě je. Připadá mi neuvěřitelné, že tak krátce před smrtí, zcela jistě oslaben a vyčerpaný, přesto byl velký komponista schopen ještě vytvořit a dokončit svěží, bohaté a vyzrálé dílo. Jak báječně se hodí i po tolika letech do zcela nového typu - filmového umění, které se zrodilo, rostlo a vyvíjelo mnoho let poté, co byla skladba dokončena.

Kropitko_httpjdem.czbcjc26.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

Kropítko (http://jdem.cz/bcjc26)

Jděte se podívat na snímek a poslouchejte pozorně

Hudba je to pro film tohoto druhu dokonalá a přála bych si, abychom se všichni mohli občas přenést do slunných vinic, luk, polí, zahrad a zahrádek, kterých je tady, u nás v Čechách i na Moravě hojnost. Tam, kde slunce jiskří na barvách květů, čerstvě uzrálé zeleniny a nádherného přátelství dvou přátel, kteří se po letech našli a společně nalezli prosté radosti dne – vnímat, co dokáže příroda s trochou lidské pozornosti, zachytit své pocity a dojmy barvami a jednoduše umět žít. Zaposlouchejte se.

Toto veliký Mozart uměl už před více než čtvrttisíciletím dokonale.

Pro ty, kteří si chtějí vychutnat celý koncert ještě malý odkaz: Clevelandský orchestr pod taktovkou George Szella, sólista Robert Marcellus.  

Dyne.jpg

  Dýně (http://jdem.cz/bcjcu6)

 

 

Dana Šumová

Dana Šumová

Dana Šumová

Hudba všeho druhu a návazně s dalšími tématy, na které v souvislosti s hudbou, já Blanka a přítelkyně Anna (jsme obě Dany) narazíme - to je hlavní téma blogu, který bude občas dialogem. Náš blog chceme obě udržet tolerantní, s jemným humorem. Žádný druh hudby není tabu. Je možné, že ne každému žánru se budeme věnovat obšírně, vyhrazujeme si právo, otevírat témata a druhy hudby, které nás těší, avšak nikdy, za žádných okolností, nebude žádný druh hudby z naší strany odsuzován, anebo pranýřován.

Obě letité přítelkyně, dokonce podobných profesí. Blanka účetní, Anna ekonomka, obě s dlouholetou praxi v soukromých společnostech. Velmi se zajímáme o umění, zejména hudbu, výtvarné umění, literaturu a historii. Anna věří, že když už jsme my, lidé, nedokázali rozeznat Boha ve vesmíru, přírodě a kolem sebe, poslal nám svého Syna, aby nám na kříži ukázal o co v životě skutečně jde, jak přemoci to zlé v nás a jak se vrátit k němu domů.

REPUTACE AUTORA:
8,01 (VIP)

Seznam rubrik