BLANKA - Dopis Anně... - a zase končím u muziky.

úterý 24. červen 2014 21:49

Kompozice X
Vasilij Kandinskij

Anno už su tu .... Dnes jsem celý večer vypalovala DVD. Mám už hrozně dlouho v notebooku film Bohem zapomenuté děti – vynikající o hluchoněmých dětech v zapomenutém koutě, tuším Kanady. V hlavní roli William Hurt a úžasná, mně naprosto neznámá tvář, Marlee Matlinová. V TV nebylo lautr nic a tak jsem si řekla, že ho konečně vypálím. Trvalo to tak dlouho, že než se dovypálil, tak jsem si na YouTube přehrála dva koncerty – jednak můj oblíbený Beethovenův houslový a jednak další úžasný - Bruchův houslový. 

 

Oba v interpretaci mého oblíbence – Zino Francescattiho – měl Stradivárky (jak jinak)

zino_francescatti_http//jdem.cz/bga375.jpgBeethovenův koncert D-dur opus 61 – 1.část , 2.část  a 3. část - poslyš tady je celý koncert pod tímhle linkem a 3.část začíná přesně na 34.minutě. Musíš si tam na ni přejet. Víš, přehrávala jsem si to schválně takto, každý zvlášť, abych mohla porovnat zvuk orchestrů a výkon dirigentů. Nejlépe mi zní Filharmonici holandského rádia v 2.části s dirigentem Jeanem Fournetem – přijde mi, že má to správné tempo, které vyhovuje Francescattimu. Ale může to být jen můj dojem, protože 2.věta je tak neskutečně krásná. Mám to tak, že právě ta, kterou poslouchám je po mně v tu chvíli ta nejkrásnější. Tak to vidíš. A proto mi na druhém místě část 1. s Eugenem Ormandym a Filadelfským orchestrem zní skoro stejně krásně, jako Ti holanďané. Ten třeti (celý) s Dimitri Mitropoulosem a Novoyorkskými filharmoniky mi přijde z nich až na třetím místě. Netroufám si, říci, že jsou horší, ale na můj vkus to trochu víc ženou. I když 3.věta je rychlá a taneční, tak tady se mi zdá až moc. Nicméně nemyl se, je to výhradně můj názor a takto zahrát, to je obrovsky velký kumšt.

Mistr Francescatti by se nespokojil s obyčejným doprovodem. On byl naprosto jedinečný. Měla jsem pocit, že vůbec nevnímá technické problémy. Obtížné party hraje tak úžasně výrazově, že posluchač získává dojem, že to vlastně nic není, takto to technicky zvládnout. Veškerá pozornost se u něho vždycky soustřeďuje na styl a výraz. Proto ho tak miluji. 

No a vrcholem vášní je Bruch. Tento houslový koncert G-mol opus 26. je dokonalý celý a překvapuje mně, že mu tak dobře sekunduje s Novoyorkskou filharmonií Thomas Schippers. To byl výborný dirigent, který zemřel, bohužel náhle a předčasně, na rakovinu – bylo mu jen  47 let, tuším. Byl známější působením v divadlech a v operním světě a tady mně naprosto zaskočil. Je dokonalý. 

 

Malé zamyšlení nad oběma díly

Je to zvláštní, když poslouchám Beethovena, mám pocit, že sleduji Michelangela, jak tesá Davida a v průběhu toho koncertu napřed (1.věta) formuje proporce a odstraňuje přebytečný kámen – jak on sám s oblibou říkal a tvrdil, že sochař vlastně nedělá nic jiného. Ve 2.větě dává soše duši a ten upřený pohled na cíl, ten pocit, kdy máš dojem, že mramor začne dýchad napětím. A třetí část je vlastně oslava, že se to takto povedlo. Prostě mejdan.Socha_Davida_http//jdem.cz/bga4g2.jpg

                                                     Socha_Davida_http//jdem.cz/bga4g2

Když slyším v Beethovenovi Kreislerovu kadenci (před koncem 1.části ta chvíle, kdy hrají velké sólo jen housle) a na závěr té kromobyčejně obtižné partie se pomaličku, váhavě začíná znovu přidávat orchestr, najednou to je, jakoby na operačním stole oživili lidské srdce a ten člověk pomalu naskočí a pozvolna, startuje znovu do života. 

Zatímco když slyším Brucha, tak mám pocit naprostého zápasu lidí, hlavně těch s vizí a vírou (ať už v cokoliv), kterak se nevzdávají. Už od prvobytně pospolné společnosti, vlastně od doby, co slezli dolů ze stromů, se stále vrhají do nekončícího boje s přírodou, osudem, podnebím, vlastními démony a ví Bůh čím vším ještě. Úplně v tom koncertě slyšíš, jak je to často spláchne a málem se utopí. Ale pak vody opadnou a oni se oklepou, vstanou, nadechnou, napřímí se a jdou dál. Vidím v tomto díle hlavně lidskou nezlomnost až zarputilost, s jakou se perou se všemi překážkami a klacky pod nohama. No a nakonec i tady k tomu patří okamžik, kdy se rozklene čisté nebe (závěrečná část), vody opadnou, bouře pomíjí – aspoň na dobu, kdy je čas se zastavit, vydechnout a na chvilku prostě slavit, že žijeme. 

Trust_for_African_Rock_Art1-5_.jpg

Trust_for_African_Rock_Art1-5_http//jdem.cz/bga4m8

 

Závěrem - co dodat... 

Mistr Zino Francescatti to uměl zahrát. Občas mu odborníci trochu vyčítali spontaneitu. Já ho za ni vždycky milovala. Občas se jim nevešel do škatulek. Když to tak cítil, hrál po svém a nedodržoval tak zcela třeba tempo, anebo akcent. Myslím, že na to má každý umělec právo. Dokonce i průměrný či podprůměrný kumštýř má právo na vlastní prožitek. Kdo jsou ti „odborníci“, aby i toto předepisovali?

Vidíš Aničko, jak jsem se rozepsala. Je to tím, že je to tak nádherná hudba. A asi taky tím, že píšu, jako když myslím. Koukám, že jsem fakt ujetá na muziku. Po dlouhé době nemám dnes večer do čeho píchnout, začínám videem a nakonec skončím zas a zase u muziky. Ještě to fofrem odešlu, abys měla co číst, až se ráno koukneš na došlou poštu. Tak dobrou. A až budeš mít chuť a náladu, pusť si je. Hezký poslech.

Origami_postovni_holubice_httpjdem.czbga4j9.jpg

 

Origami_postovni_holubice_http//jdem.cz/bga4j9

 

Poznámka: Na přání a se souhlasem Anny zveřejňuji tento dopis pro další nadšené příznivce houslové hry a obou koncertů obzvlášť. 

 

 

 

Dana Šumová

Dana Šumová

Dana Šumová

Hudba všeho druhu a návazně s dalšími tématy, na které v souvislosti s hudbou, já Blanka a přítelkyně Anna (jsme obě Dany) narazíme - to je hlavní téma blogu, který bude občas dialogem. Náš blog chceme obě udržet tolerantní, s jemným humorem. Žádný druh hudby není tabu. Je možné, že ne každému žánru se budeme věnovat obšírně, vyhrazujeme si právo, otevírat témata a druhy hudby, které nás těší, avšak nikdy, za žádných okolností, nebude žádný druh hudby z naší strany odsuzován, anebo pranýřován.

Obě letité přítelkyně, dokonce podobných profesí. Blanka účetní, Anna ekonomka, obě s dlouholetou praxi v soukromých společnostech. Velmi se zajímáme o umění, zejména hudbu, výtvarné umění, literaturu a historii. Anna věří, že když už jsme my, lidé, nedokázali rozeznat Boha ve vesmíru, přírodě a kolem sebe, poslal nám svého Syna, aby nám na kříži ukázal o co v životě skutečně jde, jak přemoci to zlé v nás a jak se vrátit k němu domů.

REPUTACE AUTORA:
8,01 (VIP)

Seznam rubrik