BLANKA – Cestička ke zkazkám a pověstem...

úterý 1. červenec 2014 23:32

Bodlák.
Zdeněk Šuma.

Je stejně kouzelná a tajemná u nás, například v takových Chudenicích, jako v severském Švédsku, na břehu jezera Löven (dnes Fryken) v sídle bohaté Majorky, kde kavalíři spolu s Göstou Berlingem prolévali hrdlem své talenty a vlohy.

V obou případech jde o onen nádech tajuplnosti příběhů ze starých časů, které děti tak rády poslouchají od svých maminek a babiček před usnutím. Po staletí se podobné příběhy udržovaly  v paměti ústním podáním. ty nejhezčí nakonec zlidověly a přetavily do formy pověstí, někdy eposů (severská Kalevala např.) a někdy do národních pohádek.

Selma Lagerlöfová naplnila svůj slavný román pověstmi a zkazkami až po okraj. Tvé podobenství Anno v minulém článku s paní Muzikou, je jedním z nejsilnějších momentů. Jak lze - a lze vůbec porovnat lidské utrpení, které umí nabírat tolik forem?  Nejenže lze, ale Selma Lagerlöfová dává na tomto příkladu naději oslavou lidské duše.

Připomněla mi závěrečná slova naší opery – Rusalky od Antonína Dvořáka:

„Za tvou lásku, za tu krásu tvou, za tvou lidskou vášeň nestálou,

za všecko, čím klet je osud můj, lidská Duše Bůh tě pomiluj. Bůh tě pomiluj.“

Jak souvisí obě díla? Anno, co je v tvém podobenství spojuje? V obou případech jde o příběh plný kouzla, pohádek a pověstí . V obou případech se hlavní hrdina napřed velmi, velmi proviní a pak svých lehkomyslných činů hořce lituje. A v obou případech dochází ke smíření a k odpuštění v lásce a duševním souznění. Je to silné téma v každé době a každém prostředí.

Teď se dostávám k Chudenicím. Minulý týden jsme se tam byli s manželem podívat. Přesněji řečeno, do Americké zahrady. Jezdíme sem v tuto roční dobu pravidelně už několik let. Kdysi doporučoval návštěvu tohoto místa pan Václav Chaloupek a nezklamal nás. Je to kouzelné místo. Arboretum, kdysi vysázené  Evženem Černínem uprostřed lesa, ve kterém mimo jehličnatých stromů v tu dobu omamně voněly lípy a dokvétaly bílé trojpuky.

Nedaleko, u Kvapilova jezírka, vznikalo kdysi libreto Rusalky. Příběh tu skutečně ožívá a její tóny mně provázejí stále. Pokochejte se se mnou a zaposlouchejte se. Kdo nemusí klasickou hudbu, může zkusit například prostě  zpěv ptáků.

Douglaska tisolistá zkraje vítá a rovnou ohromuje rozměry:

P6210066.JPG

Je tak obrovská, že je kolem ní je položen valbový chodníček:

P6230061.JPG

Za vstupní brankou dokvétá Trojpuk Lemoinův  - nevoní ani tak nám, jako broučkům a včeličkám:

P6210080.JPG

Tohle je skutečně Zerav – dokonce obrovský nejen velikostí, ale i názvem:

P6210108.JPG


I smrk může být hadí, anebo je to tibetský? Nevím přesně, tady někdo ukradl tabulku s popisem:

P6210095.JPG


Krásně puntíčkovanou Mamotu širokolistou jsem musela vzít z archivu, ještě před 6 lety tam byla:

P6210083.JPG


Tahle Hortensie latnatá by se do zahrádky pod okénko asi nevešla:

P9230066.JPG


Tady ještě pár květů obřího keře Hortenzie dokvítá:

P6230005.JPG


Červen - měsíc růží. Co na tom, že šípkových? Začínají kvést i zde. A sluší jim to:

P6210093.JPG


Nakonec takový mix. Všechno možné tu září barvami:

P6230068.JPG

Pokud se sem vypravíte, nenechte si ujít další skvosty. Třeba tajuplná tsuga (jedlovec kanadský), anebo ve správnou dobu silně vonný Pustoryl věncový (jasmín) a Střemcha viržinská. Závěrem se pak pokochejte vyhlídkou z místní rozhledny – malého zámečku, zvaného Bolfánek  (to na obzoru už je hraniční hradba Šumavy a počínající Český les).  Rozhled je odsud – no sami vidíte:

P6210128.JPG


 

Teď nevím – bylo to o muzice, přírodě, anebo o pohádkách? Asi od každého trochu. V každém případě přeji krásný a sladký, začátek velkých prázdnin všem, především, samozřejmě dětem.

Foto: Zdeněk Šuma.


 

 

 

 

 

 

 

Dana Šumová

Dana Šumová

Dana Šumová

Hudba všeho druhu a návazně s dalšími tématy, na které v souvislosti s hudbou, já Blanka a přítelkyně Anna (jsme obě Dany) narazíme - to je hlavní téma blogu, který bude občas dialogem. Náš blog chceme obě udržet tolerantní, s jemným humorem. Žádný druh hudby není tabu. Je možné, že ne každému žánru se budeme věnovat obšírně, vyhrazujeme si právo, otevírat témata a druhy hudby, které nás těší, avšak nikdy, za žádných okolností, nebude žádný druh hudby z naší strany odsuzován, anebo pranýřován.

Obě letité přítelkyně, dokonce podobných profesí. Blanka účetní, Anna ekonomka, obě s dlouholetou praxi v soukromých společnostech. Velmi se zajímáme o umění, zejména hudbu, výtvarné umění, literaturu a historii. Anna věří, že když už jsme my, lidé, nedokázali rozeznat Boha ve vesmíru, přírodě a kolem sebe, poslal nám svého Syna, aby nám na kříži ukázal o co v životě skutečně jde, jak přemoci to zlé v nás a jak se vrátit k němu domů.

REPUTACE AUTORA:
8,01 (VIP)

Seznam rubrik