BLANKA – Postižený? Jistě – jedině genialitou!

neděle 6. červenec 2014 23:14

Michel Petrucciani
http://jdem.cz/bke3k7

Ráda bych Vám blíže představila člověka, který celý život nejenže bojoval a vítězil nad vlastním hendikepem (mohl se pohybovat jen pomocí dvou francouzských holí), ale právem by se mohl honosit titulem „génius pravé ruky ve hře na klavír“, pokud by mezi jeho vlastnosti patřila pýcha. 

Byl to však citlivý, plachý a jemný umělec. Jeho osudovým zájmem byla v první řadě hudba – konkrétně jazz, jež se stal jeho životní láskou.

Všechna chvála se týká klavírního virtuóza, Francouze sicilského původu, jménem  Michel Petrucciani. Na Wikipedii , se dozvíte mnohé o jeho osudech. ČT Art minulý týden uvedla hodinový medailon hry tohoto génia jazzové klavírní hry. Bohužel, ve velmi pozdní hodině. Velká škoda, protože řada ukázek zde byla unikátní a na internetu jsem je neobjevila. Tak tedy alespoň několik těch dostupných:

Take the A train – téma dunění vlaku za jízdy již dříve zpracovali různí umělci. Za nás vzpomeňme na Antonína Dvořáka a známou Humoresku (č. 7 Ges – dur). Dnes se ale pohybujeme v jazzových sférách, kde to žije úplně jinak. Petruccianiho zde doprovázejí Anthony Jackson na baskytaru a Steve Gadd  na bicí. Poslouchejte pozorně stavbu skladby. Představuji si, co by pod vlivem této hudby asi namaloval např. William Turner proslulý svými akvarely parních lokomotiv, se kterými o tolik předběhl svou dobu.

Nocnisvetlovelkomestahttpjdemczbke3n5.jpg

 

Bésame Mucho Looking Up – zde splývají dvě skladby do jednoho celku, který působí lehce a bezstarostně, jako toulky večerním Lisabonem. Jeho zahradami s výhledem na moře, kavárničkami, ze kterých se občas na ulici vyřine hudební motiv, který vábí posedět u espressa a vnímat tepot srdce nočního velkoměsta.

 

 

Noční světla velkoměsta - http://jdem.cz/bke3n5

 

Tone Poem - skladba dynamická, úžasně gradující do finále, kde rychlost úderů jeho prstů soupeří s rychlostí odrazu paliček na bicích, které tak mistrně ovládá Jack DeJohnette. Na této skladbě je rychlost a obratnost jeho hry nepřehlédnutelná spolu s výrazem, který nechybí nikdy.

AndrzejCieslarJazzovy2012httpjdemczbke3e2.JPG

Andrzej Cieslar Jazzový 2012 – sololit, akryl 80x80 http://jdem.cz/bke3e2 - (viz Galerie)

Michel Petrucciani byl umělcem, který koncert vždy dokončil v brilantním stylu bez ohledu na potíže (zlomeniny, ke kterým během hry docházelo a ne jednou), aniž by publikum cokoliv zaznamenalo. Napadá mne, jaká škoda, že se více nevěnoval i jiným žánrům. Se svým talentem by v klasické hudbě bezpochyby zazářil vedle klavíristů první magnitudy.

Za své dílo byl vyznamenán v r. 1994 v Paříži titulem Rytíř čestné legie. Především to však byl velký člověk. Malý postavou, ale velký významem. Bohužel už není mezi námi. Jeho postižení způsobilo, že se dožil pouhých 36 let. Letos je to již patnáct let, co nám chybí.

Chtěla bych se tímto článkem připojit ke všem, kteří nezapomněli na jeho velké umění. 

petruccianihttpjdemczbke3j3.jpg

  

Dana Šumová

Dana Šumová

Dana Šumová

Hudba všeho druhu a návazně s dalšími tématy, na které v souvislosti s hudbou, já Blanka a přítelkyně Anna (jsme obě Dany) narazíme - to je hlavní téma blogu, který bude občas dialogem. Náš blog chceme obě udržet tolerantní, s jemným humorem. Žádný druh hudby není tabu. Je možné, že ne každému žánru se budeme věnovat obšírně, vyhrazujeme si právo, otevírat témata a druhy hudby, které nás těší, avšak nikdy, za žádných okolností, nebude žádný druh hudby z naší strany odsuzován, anebo pranýřován.

Obě letité přítelkyně, dokonce podobných profesí. Blanka účetní, Anna ekonomka, obě s dlouholetou praxi v soukromých společnostech. Velmi se zajímáme o umění, zejména hudbu, výtvarné umění, literaturu a historii. Anna věří, že když už jsme my, lidé, nedokázali rozeznat Boha ve vesmíru, přírodě a kolem sebe, poslal nám svého Syna, aby nám na kříži ukázal o co v životě skutečně jde, jak přemoci to zlé v nás a jak se vrátit k němu domů.

REPUTACE AUTORA:
8,01 (VIP)

Seznam rubrik