BLANKA – Tři Králové z Hittisau...

středa 23. červenec 2014 13:17

Víte, že existují ještě jiní tři králové, než zmiňuje Bible, než na které si hrají děti každoročně o Adventu? A tito moji oblíbení se nejmenují Kašpar, Melichar a Baltazar. Já vlastně ani přesně nevím, jak jim říkají, tam někde daleko ve Vorarlbersku, ve vesnici Hittisau v západním Rakousku.  

Mluvím o zvonech. Kostelních zvonech, překrásně laděných a krásných i na pohled. Poslechněte si se mnou Tři KráleHittisau.

kirche2.jpg

 

Farní kostel v Hittisau - Rakousko, oblast Vorarlbersko.

Mohla bych uvádět slavné zvony z našeho sv. Víta v Praze, katedrály Notre Dame v Paříži, Ruské ortodoxní zvonění (právě tohle je tak neobvyklé, že jsem neodolala a nakonec ho taky přidala do ukázek), Cara Kolokola či zajímavé Královské Cambridgeské zvonění. Jenže zrovinka tyhle z neznámého farního kostela v malé alpské vesnici mají lidské rozměry a taky se tam u nich na ně asi zvoní každé poledne. Tak, jak to bývalo zvykem i u nás na venkově. 

Zvony_katedrala_Olomouc.jpg

Zvon - Olomoucká katedrála.

A tak, když jsem si přečetla báseň Petra Miklase Hrobeček na stráni s příspěvkem paní matky pod názvem Drahokam, nějak se mi tyhle zvony vylouply. Snad jak jí chrastí ty drahokámky ve verších. Už dříve jsem je měla v oblíbených a tak se ráda podělím. Jen mně trochu mrzí, že se mi tak úplně nepodařilo, stihnout je představit v pravé poledne.

Snad to nevadí.

solovky_155_httpjdemczbpukm7.jpg

 

Solovky - http://jdem.cz/bpukm7.

 

Dana Šumová

Dana Šumová

Dana Šumová

Hudba všeho druhu a návazně s dalšími tématy, na které v souvislosti s hudbou, já Blanka a přítelkyně Anna (jsme obě Dany) narazíme - to je hlavní téma blogu, který bude občas dialogem. Náš blog chceme obě udržet tolerantní, s jemným humorem. Žádný druh hudby není tabu. Je možné, že ne každému žánru se budeme věnovat obšírně, vyhrazujeme si právo, otevírat témata a druhy hudby, které nás těší, avšak nikdy, za žádných okolností, nebude žádný druh hudby z naší strany odsuzován, anebo pranýřován.

Obě letité přítelkyně, dokonce podobných profesí. Blanka účetní, Anna ekonomka, obě s dlouholetou praxi v soukromých společnostech. Velmi se zajímáme o umění, zejména hudbu, výtvarné umění, literaturu a historii. Anna věří, že když už jsme my, lidé, nedokázali rozeznat Boha ve vesmíru, přírodě a kolem sebe, poslal nám svého Syna, aby nám na kříži ukázal o co v životě skutečně jde, jak přemoci to zlé v nás a jak se vrátit k němu domů.

REPUTACE AUTORA:
8,01 (VIP)

Seznam rubrik