BLANKA - "Kde má kapesník hlavu? Kam chodí spát paní elektřina?"

pondělí 29. září 2014 12:43

Večerníček

„Mami a proč vaříš maso, aby bylo měkké? Přeci, aby bylo měkké drahoušku... A proč vaříš vajíčka, aby byla tvrdá?...“ Všichni dobře známe ony chvíle, kdy nás naše ratolesti tisíci otázkami přivádějí k šílenství.  Občas zbývá jen jediná odpověď: „Protože proto!  A nech už toho, za chvíli přiletí Večerníček.“  Dítko rázem přijde na jiné myšlenky a my se zřítíme do křesla s úlevou, že snad bude aspoň chvilku klid.

Po znělce začíná pohádka a vlastně ani nevnímáme, jaká to k ní vlastně hraje hudba. Tak to má správně být. Dobrá filmová hudba má sedět k ději tak, že jej dotváří a divák by jí neměl vlastně ani moc vnímat. O úroveń výše se pohybuje „dokonalá filmová hudba“. Zde platí, že dojem z filmu je tak silný, že se divák zamýšlí ještě dlouho po skončení promítání. A nejen nad dějem, ale chválí i hudbu. Filmů s „dokonalou hudbou“ je pomálu. Všichni si vzpomínáme např. na ústřední motivy z filmů Tenkrát na Západě, anebo Titanic. Oba motivy patří k tvorbě pro dospělé, kde česká kinematografie nemůže, z pochopitelných důvodů, konkurovat.

Petr_Skoumal_httpjdemczbqrex5.jpg

Jiná byla situace u loutkových a animovaných filmů pro děti, kde česká tvorba znamenala svého času pojem a zejména poválečné studio Bratři v triku bylo dlouhou dobu vzorem i pro zámoří. Jsme malá země, ale vznikalo u nás hodně krásných pohádek pro děti. Fenoménem byly Večerníčky, které okouzlují dodnes nejen děti, ale i nás, dospělé.  A zrovna ty uměl Petr Skoumal nedostižně. Jemu se vlasně „dokonalá filmová hudba dětem“ dařila celý život.

Petr Skoumal nám, bohužel, odešel a já se ptám: „Kdo teď bude Večerníčky našim nejmilejším ozvučovat a dotvářet? Kdo bude mít tolik invence, trpělivosti a lásky, že dokáže věnovat tak podstatnou část svého času zrovna dětem do pohádek?“  Obávám se, že budeme muset ještě dlouho čekat na člověka Skoumalova formátu.

Moc mně zasáhla včerejší smutná zpráva z novin. Jeho úžasné nápady, hravost, pochopení způsobu uvažování dětí, vpravdě dětské srdce, které, bohužel, dotlouklo navždy. Dovolte mi, abych se touto vzpomínkou připojila ke všem obdivovatelům jeho tvorby a vyslovila za ně pozůstalým hlubokou a upřímnou soustrast. Připomeňme si společně některé jeho písničky, skladby a témata, která pro děti a nejen pro ně, vytvořil. Foto: Petr Skoumal – http://jdem.cz/bqrex5

Hudba pro Večerníčky:  

Bob a Bobek  Foto: Bob a Bobek – http://jdem.cz/bqrey6

Bob_a_Bobek_httpjdemczbqrey6.jpg

Maxipes Fík  Foto: Maxipes Fík – http://jdem.cz/bqre39

 

Maxipes_Fik_httpjdemczbqre39.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

A je to...   Foto: Pat a Mat – http://jdem.cz/bqre69

Pat_a_Mat_httpjdemczbqre69.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Z tvorby pro dospělé:

Neopouštěj nás sv. Václave ... není zvláštní, že se s ním musíme rozloučit právě v den výročí úmrtí sv. Václava?

Kolik je na světě moří... – jeho společná tvorba s Janem Vodňanským je nezapomenutelná.

Na závěr, na rozloučenou, maličká ukázka z mé nejoblíbenější „Malé čarodějnice“.. Doufám, že na podobné "Knize hudebních kouzel", jakou jsme viděli v ukázce, Petr Skoumal dopluje až do Pohádkového království dětí, kde ptáčkové hudou vůkol, starosti a trápení nemají místo, dětské otázky jsou trpělivě zodpovídány vlídnými dospělými a kde na něho bude čekat produkční se zakázkami na samé zajímavé příběhy pro děti i dospělé, ze kterých si bude moci bez omezení vybírat, zcela podle svých přání. Jsem si jistá, že přesně na takovéto místo teď míří.

Mala_carodejnice_httpjdemczbqre75.jpg

Foto: Malá čarodějnice – http://jdem.cz/bqre75 .

Dana Šumová

Dana Šumová

Dana Šumová

Hudba všeho druhu a návazně s dalšími tématy, na které v souvislosti s hudbou, já Blanka a přítelkyně Anna (jsme obě Dany) narazíme - to je hlavní téma blogu, který bude občas dialogem. Náš blog chceme obě udržet tolerantní, s jemným humorem. Žádný druh hudby není tabu. Je možné, že ne každému žánru se budeme věnovat obšírně, vyhrazujeme si právo, otevírat témata a druhy hudby, které nás těší, avšak nikdy, za žádných okolností, nebude žádný druh hudby z naší strany odsuzován, anebo pranýřován.

Obě letité přítelkyně, dokonce podobných profesí. Blanka účetní, Anna ekonomka, obě s dlouholetou praxi v soukromých společnostech. Velmi se zajímáme o umění, zejména hudbu, výtvarné umění, literaturu a historii. Anna věří, že když už jsme my, lidé, nedokázali rozeznat Boha ve vesmíru, přírodě a kolem sebe, poslal nám svého Syna, aby nám na kříži ukázal o co v životě skutečně jde, jak přemoci to zlé v nás a jak se vrátit k němu domů.

REPUTACE AUTORA:
8,01 (VIP)

Seznam rubrik