BLANKA - Bubny – Drums – Nádraží

čtvrtek 16. říjen 2014 01:00

Congo_Talking_Drums
http://jdem.cz/bquwg3

Že nevíte, jak to souvisí? Právě jsem si říkala, že je nejvyšší čas představit bubny – anglicky drums – jako plnohodnotný hudební nástroj. Pro mnoho lidí jsou jen podivným dunivým zdrojem hluku, který, řekněme to rovnou, obtěžuje.

To Nádraží byl jen chabý pokus o žert, co všechno může pojem Bubny znamenat. Vypůjčila jsem si z internetu starou fotku zanedbaného pražského nádraží: http://jdem.cz/bquv54

Praha_Bubny_httpjdemczbquv54.jpg

 

 

 

 

 

které hned pod ní můžete vidět v poněkud vizionářském hávu daleké budoucnosti, jako jednu z možných zastávek spojení Masarykovo nádraží – Ruzyně: http://jdem.cz/bquv68

Bubny_Metroprojekt_httpjdemczbquv68.jpg 

 

 

 

 

 

Pravé bubny, jakožto hudební nástroj, jsou mnohem, mnohem zajímavější asi protože realističtější a rozmanitější, než by se na první pohled zdálo. Posuďte sami:

Cheyenne Bufalo Blanco - indiánské, jak si je představujeme (občas).

Me Vuelvo Guajiro (Senegal/Cape Verde)bubny - afro-latino-americké, sladké, tak trochu v rytmu reggae

Supersonic Hang (drum) Solo (Hand Pan) Rafael Sotomayor: - jde o nedávný vynález dvou Švýcarů – tzv. Hang drum – také styl tak trochu reggae, ale naprosto odlišný zvuk. Poslechněte si, jak zase jinak zní v kombinaci s australským nástrojem Didjeridoo (tradiční nástroj Aboridžinců, původních obyvatel Austrálie): Ananda Krishna Röösli – Hang + Didjeridoo v Lisabonu.

Kodo – „O-Daiko“- HD (japonské bubny Taiko bubeníci) – vypadá to, že se žene zdáli bouřkový mrak a sílí. Pak bouří naplno, zvuk dunění prosakuje a je to i nádherné pokoukání. Vskutku pastva pro oči i uši.

A teď schválně klasika, jak v porovnání s těmito ukázkami, které mají blíže spíš k etno hudbě, dopadne zhudebněná Orffova kantáta středověkých textů z 11.- 13.století Carmina Burana v podání kompletního symfonického orchestru.

A na závěr, to už jsme ve moderně 20.století, Fantazie rovnou pro dvoje tympány Američana Philipa Glasse - Orquesta de Valencia: Concierto Fantasía para Timbales.

Tady slyším zvuky minulého století se vší jeho chaotičností, drivem, nástupy technologií a raketovým zrychlením života na přelomu 20. a 21.století. Myslíte, že by to bez tympánů takto vyznělo?

Všechny ukázky jsem zamýšlela předvést na důkaz rozmanitosti materiálů, zvuků, použití bubnů. Nepokouším se o vědecké rozbory. Internet pro opravdové zájemce je studnicí zajímavostí o tomto zvláštním nástroji.

Doufám jen, že jsem i zapřisáhlé odpůrce přesvědčila alespoň trochu o tom, že bubny jsou nástroj rovnocenný těm sólovým tzv. „velkým pódiovým“, jako jsou housle, klavír, violoncello a v mnohém se v určitých chvílích dokáží měřit i s královskými varhanami.

Koneckonců, když si na dobrou noc pustíte pohádku o Budulínkovi, tak se možná rozpomenete, že Babička s Dědečkem pomohli Budulínkovi ze spárů lstivé Lišky právě pomocí bubínku a paliček. Vidíte, provázejí nás už od malička. Mám je ráda a doufám, že Vy teď také, aspoň trochu...

Šamanské bubny - jsou dokonce i krásné na pohled, že... http://jdem.cz/bquwh3

samanske-bubny-1.jpg

 

 

 

Dana Šumová

Dana Šumová

Dana Šumová

Hudba všeho druhu a návazně s dalšími tématy, na které v souvislosti s hudbou, já Blanka a přítelkyně Anna (jsme obě Dany) narazíme - to je hlavní téma blogu, který bude občas dialogem. Náš blog chceme obě udržet tolerantní, s jemným humorem. Žádný druh hudby není tabu. Je možné, že ne každému žánru se budeme věnovat obšírně, vyhrazujeme si právo, otevírat témata a druhy hudby, které nás těší, avšak nikdy, za žádných okolností, nebude žádný druh hudby z naší strany odsuzován, anebo pranýřován.

Obě letité přítelkyně, dokonce podobných profesí. Blanka účetní, Anna ekonomka, obě s dlouholetou praxi v soukromých společnostech. Velmi se zajímáme o umění, zejména hudbu, výtvarné umění, literaturu a historii. Anna věří, že když už jsme my, lidé, nedokázali rozeznat Boha ve vesmíru, přírodě a kolem sebe, poslal nám svého Syna, aby nám na kříži ukázal o co v životě skutečně jde, jak přemoci to zlé v nás a jak se vrátit k němu domů.

REPUTACE AUTORA:
8,01 (VIP)

Seznam rubrik