BLANKA – Hraj celou bytostí

čtvrtek 1. leden 2015 23:56

Khatia Buniatishvili
http://jdem.cz/brdx64

Nový rok – myslím první den v roce – má zvláštní kouzlo. Nenapodobitelnou atmosféru jedinečného, chvíle, která se už nikdy v životě nebude opakovat. Ony ostatní dny jsou na tom vlastně stejně, ale na Nový rok vidím často věci jasněji. Sedím v křesle, venku taje sníh – zase se vrací blátivé časy, jaké jsem protrpěla před svátky a tak si teď dělám pořádek ve vlastní hlavě.

Kdy naposledy mi co uteklo? Proč jsem si nevšímala lépe, co lidi kolem mne opravdu potřebují? Proč se mi někdy tak obtížně mluví s vlastními dětmi a jaký podíl na tom mám? Proč se někdy nedokážu zbavit nějaké úporně otravné melodie, když se mi před tím vlastně docela líbila? Jak si udobřit svého Zdeňka, když jsem mu naposledy křivdila... Výčitky mi defilují před očima, odsunuji je a vymlouvám se na kdeco. Ve skutečnosti však tu jen sedím, káva stydne a já nevím, co s tím vším dál. Taky se do toho míchá trochu strachu, zdraví už lepší mít nebudu a tak se přistihuji, jak se pomaloučku začínám litovat.

No to mi ještě scházelo. A dost!              Khatia Buniatishvili http://jdem.cz/brdx83 

Khatia_Buniatishvili_3.jpgVracím se k hudbě, která mi vždycky pomáhala, když depka klepala na dveře. Matně doluji z paměti to nemožně komplikované jméno. Jak se jen jmenovala - Káťa Bunašvili – Bunašivili – musím se podívat na net... Tady je to - už to mám: Khatia Buniatishvili. Tedy, povím vám, skoro se to v Čechách nedá vyslovit. Cvičně si v duchu její jméno opakuji, při tom ale už v uších slyším úryvky melodií, které jsem s ní nedávno zahlédla v televizi. Je z Gruzie – bájné Kolchidy, pianistka, která hraje způsobem, jaký jsem viděla prvně v životě. Čaruje na klavír, podobně jako kdysi dávno kouzelnice Médea.

Prakticky celým tělem – nejen úhozem prsty, či souhrou s nožními pedály  - když se na ni dívám, mám dojem, že výsledný tón skladby tvoří celou svou bytostí. Podívejme se na pár ukázek:

Franz LisztMephisto Waltz No. 1 S 514 (A)– je to hodně technická skladba a vynikne tam její bravurní úhoz i soulad s nožními pedály.   

Johann Sebastian BachCantata BWV 208 – Schafe können sicher weidentoto je tak křehce romantické, jakoby snad ani nešlo o J.S.Bacha.

Ástor PiazzollaLibertango – úplně z jiného soudku – jihoamerický autor interpretovaný uprostřed lesoparku, vypadá to jako představení v  atmosféře nedělního matiné  – zde hraje se svou sestrou Gvantsou.

Hudba mi vždycky pomůže – najednou už vím. Mám před očima jediné resumé:

„DEJ DO VŠEHO, NA ČEM OPRAVDU ZÁLEŽÍ, SVOU DUŠI I TĚLO. HRAJ CELOU BYTOSTÍ! OMLUVIT SE NENÍ SLABOST, POMÁHÁŠ TÍM NEJVÍC SOBĚ. A ČÍM DŘÍV, TÍM LÍP.“

Jako ta pianistka. Její hra by na mně nikdy tak nezapůsobila, kdyby do ní teď, tady a pro mne nevydala ze sebe všechno. Tak si myslím, že když už mám jasno, ten nový rok 2015 nezačíná vlastně vůbec špatně.

Khatia Buniatishvili: http://jdem.cz/brdx76

Khatia_Buniatishvili_4.jpg

Dana Šumová

Dana Šumová

Dana Šumová

Hudba všeho druhu a návazně s dalšími tématy, na které v souvislosti s hudbou, já Blanka a přítelkyně Anna (jsme obě Dany) narazíme - to je hlavní téma blogu, který bude občas dialogem. Náš blog chceme obě udržet tolerantní, s jemným humorem. Žádný druh hudby není tabu. Je možné, že ne každému žánru se budeme věnovat obšírně, vyhrazujeme si právo, otevírat témata a druhy hudby, které nás těší, avšak nikdy, za žádných okolností, nebude žádný druh hudby z naší strany odsuzován, anebo pranýřován.

Obě letité přítelkyně, dokonce podobných profesí. Blanka účetní, Anna ekonomka, obě s dlouholetou praxi v soukromých společnostech. Velmi se zajímáme o umění, zejména hudbu, výtvarné umění, literaturu a historii. Anna věří, že když už jsme my, lidé, nedokázali rozeznat Boha ve vesmíru, přírodě a kolem sebe, poslal nám svého Syna, aby nám na kříži ukázal o co v životě skutečně jde, jak přemoci to zlé v nás a jak se vrátit k němu domů.

REPUTACE AUTORA:
8,01 (VIP)

Seznam rubrik