BLANKA - Pro zamyšlení...

pátek 5. únor 2016 00:50

Poslení vrchol...
http://jdem.cz/bwq3q7

Otče Jiří, čtu Vaše úvahy o náboženství se zájmem od doby mého autorského působení zde na BB, tedy zhruba od jara 2014 a stejně dlouho i úvahy otce Pavla. Celou tu dobu mi přijde, že v jeho článcích je víc tolerance, snaha o větší pochopení těch, kteří tápou, anebo třeba i nesouhlasí.

Vy jste neustále na tažení. Je to asi způsob, jak nekompromisně stavíte svá tvrzení, často nedáváte čtenáři žádnou možnost na výběr. Přemýšlet má čtenář, vy moc ne. Nehněvejte se, že to píši tak otevřeně, možná na jiné ne, ale na mně tak působíte. Pochopitelně nemohu mít žádný přehled o vašich aktivitách v diecézi, známe se pouze z prezentace zde, na BB. Vy tu jste prostě rozený bojovník. Nemám vám to za zlé, hájíte ze všech svých sil své přesvědčení. Otázka je možná, jak účinný je tento způsob přesvědčování.

Dívá se do očí střelce... - http://jdem.cz/bwq3k6  - zdroj: článek o dokumentárním filmu Poslední vrchol - L´ultima cima (ČT 2 – 2.2.2016, 10:20):

Diva_se_do_oci_strelce.jpg

Já před pár dny uviděla fotografii katolického kněze, který se díval do objektivu člověka, který ho měl vzápětí zastřelit. Jeho vlídný. klidný pohled plný dobra, mě odzbrojil. A náhle jsem cítila, ne rozumově, ale srdcem, že takhle nějak vyrovnaný by měl být věřící křesťan. Dost dobře si však neumím představit, že tento člověk by se dokázal hádat o rozdíly mezi křesťanskými náboženstvími. On by určitě spíš dokázal pochopit, než odsuzovat ateistu, který může prosit o odpuštění svého nesprávného konání (nechci říkat rovnou hříchů, když jde o bezvěrce) třeba zrovna ono „cosi“, onen nepostřehnutelný mechanismus, který určuje přírodní zákonitosti, t.j. to,  v co náhradou za křesťanství u nás tolik lidí věří. Vyzařoval pochopení a toleranci a já mu to věřila. Bylo to o mnoho přesvědčivější, než plamenné výzvy a apely.

Jen ještě zmínka, když přišla řeč na srovnávání hudby a víry, mohu mluvit víc o hudbě, tam se cítím víc jistá a aspoň zde to vidím takto:

jsou ti, kteří hudbu tvoří. Ti pochopitelně potřebují řád, notový záznam, dodržet určité principy, aby výsedek za něco stál. To je asi u každé tvorby – potřebovali to i ti, kteří náboženství skrze bibli svatou tvořili a hlásají ho.

A pak jsou ti, kteří  si hudbu vybírají, volí druh a poslouchají. Tito nepotřebují vskutku žádná pravidla, pokud volí srdcem. Pak i kdyby si vybrali „Šla Nanynka do zelí“, bude to pro ně stejné, jako pro jiné „Óda na radost“, pokud volí srdcem. Hodně mi připomínají lidi naslouchající kázáním.  Tito posluchači se dál kombinují s těmi, kteří hudbu produkují ať už zpěvem, anebo za pomoci hudebních nástrojů – zde už jde opět o aktivní tvorbu.  I oni potřebují pravidla, jako tvůrci. Ale to se nevylučuje s cítěním posluchače. Falešně znějící hudba je totéž, jako lhaní o víře sobě (mimoděk), či druhým (záměrně). Neumím si představit „svazující hudbu“, nevím totiž, co prociťují ti, kdo sáhnou po satanské – a upřímně, kdo bude určovat, která je satanská a která ne? Hudba sama o sobě za to nemůže, to lidský úmysl jí zneužívá, anebo využívá. Drogy, sex, násilí říkáte – to je ovšem důsledek více mnohem významnějších faktorů,  rozhodně ne jen hudby. Troufnu si tvrdit, že satanská hudba je jen výrazem lidské frustrace a protestu proti všemu a všem.

Hudba má zkrátka moc vyvolávat nálady a emoce, ale opět je za tím lidský úmysl. Je-li ten dobrý, pak ZCELA JISTĚ povznáší a pomáhá v malérech. A třeba někomu prospěje i ta „Šla Nanynka do zelí“. Třeba maličkým dětem, co se teprve učí rozeznávat melodii. Ty také nezačínají rovnou na Moravských dvojzpěvech. Možná nemám pravdu, aspoň ji nemusím mít v očích jiných tak docela, to je na hudbě to krásné, že dává úžasnou svobodu volby a názoru podle povahy a citu jedince.

Obávám se, že všechna náboženství, tak jak jsou  dnes chápána, víc přikazují, než přesvědčují. Toto vše teď píšu po dlouhém hovoru s Annou, to nejsou její, ale mé závěry, ke kterým docházím po jejím vlídném pochopení. Děkuji Vám oběma za věnovaný čas a trpělivost. Omlouvám se, že používám tuto formu odpovědi, ale téma je závažné a prostor k diskusím pod články značně omezený. Přeji všem hezké zážitky - hudební i ty ve víře - a zdravím.

Ludwig van Beethoven – Sonáta č. 3 A-moll, op. 69, violoncello Mstislav Roztropovič, klavír – Svjatoslav Richtěr.

Poznámka:  - tento článek je součástí diskuse k článku „Je ateismus alternativou?“  Jiřího Špiříka, kněze Katolické církve. 

Dana Šumová

befree1Pan Špiřík a pan Konzbul jsou sice oba18:458.2.2016 18:45:41
Marek TrizuljakZapomněl jsem dodat - přestože to spolu souvisí -22:127.2.2016 22:12:40
Marek TrizuljakOdpuštění sobě, odpuštění jiným16:557.2.2016 16:55:32
BLANKAJeště o odpuštění - 2.00:457.2.2016 0:45:32
BLANKAJeště o odpuštění - 1.00:377.2.2016 0:37:50
Láďaasi opakuji po druhých19:426.2.2016 19:42:38
V.ČechSobě odpouštíme bez zaváhání22:245.2.2016 22:24:50
FanyPro NULI21:445.2.2016 21:44:31
Zdeněk HosmanPaní Svatavo,21:075.2.2016 21:07:04
NULIVáš článek, Blanko,20:265.2.2016 20:26:00
V.ČechVy jste doslova BOŽÍ, občanko BLANKO!19:045.2.2016 19:04:31

Počet příspěvků: 47, poslední 8.2.2016 23:30:39 Zobrazuji posledních 20 příspěvků.

Dana Šumová

Dana Šumová

Hudba všeho druhu a návazně s dalšími tématy, na které v souvislosti s hudbou, já Blanka a přítelkyně Anna (jsme obě Dany) narazíme - to je hlavní téma blogu, který bude občas dialogem. Náš blog chceme obě udržet tolerantní, s jemným humorem. Žádný druh hudby není tabu. Je možné, že ne každému žánru se budeme věnovat obšírně, vyhrazujeme si právo, otevírat témata a druhy hudby, které nás těší, avšak nikdy, za žádných okolností, nebude žádný druh hudby z naší strany odsuzován, anebo pranýřován.

Obě letité přítelkyně, dokonce podobných profesí. Blanka účetní, Anna ekonomka, obě s dlouholetou praxi v soukromých společnostech. Velmi se zajímáme o umění, zejména hudbu, výtvarné umění, literaturu a historii. Anna věří, že když už jsme my, lidé, nedokázali rozeznat Boha ve vesmíru, přírodě a kolem sebe, poslal nám svého Syna, aby nám na kříži ukázal o co v životě skutečně jde, jak přemoci to zlé v nás a jak se vrátit k němu domů.

REPUTACE AUTORA:
8,35 (VIP)

Seznam rubrik

Pošlete mi vzkaz

Zbývá vám ještě znaků. Je zakázáno posílat reklamu a vzkazy více bloggerům najednou.