BLANKA – TENORY – Velké hlasy současnosti 2.

pátek 19. srpen 2016 15:44

MET New York Hlediště 3900 sedadel.
http://jdem.cz/cbv4z2

Zpívá jako Caruso. To bývalo časté úsloví v minulosti, takové měřítko kvality tenorů minulého století.  Je pravda, že Enrico Caruso byl zjev, který se rodí jednou za sto let. Doba však pokročila, aspoň technicky jsme u záznamů, o kterých se božskému Carusovi ani nesnilo. 

Má to ovšem háček. Dnes je těžké vybrat jednu hvězdu. Talentů se na přelomu tisíciletí objevilo překvapivě hodně. A nejen z Evropy. Bylo těžké vybrat zajímavé ukázky a tak jsem se držela kritérií, které uplatňuje snad nejslavnější světová scéna – The Metropolitan Opera  (MET)  v New Yorku. Ráda bych představila některé její nové tváře.                                                                                                                                         Riccardo Massi:

Riccardo_Massi.jpg

Ponchielliho  La gioconda  – Riccardo Massi„Cielo e mar“  - (Amsterdam 2011) – Nationaal Jongenskoor Concertgebouw of Amsterdam pod taktovkou Bruno Bartolettiho.  V MET Massi debutoval v r. 2012, letos zde má v plánu Verdiho Aidu.

Ben Bliss:

Ben_Bliss.jpg

Leonard Bernstein - Ben Bliss ve West Side Story „Maria“ a také v Mozartově árii Belmonta - „Constanza - O Wie Ängstlich“z opery Únos ze serailu. V tomto představení se  Ben Bliss poprvé představil americkému publiku v MET v r. 2016. V letošní sezoně (2016 – 2017) zde účinkuje v Mozartově Kouzelné flétně a ve Wagnerově Bludném Holanďanovi. 

                                                                                                                                              Kang Wang:

Kang_Wang.jpg

Charles Gounod  – Romeo et Juliette  - Kang Wang  -„L´amour...Ah! Lève-toi, soleil!“, klavír – Ken Noda.  Wang, dnes 28 letý Australan čínského původu žijící v Austrálii, disponuje krásným lyrickým tenorem. Je vítězem australské prestižní pěvecké soutěže IFAC Australia Singing Competition. Po ukončení studií na universitě v Darwinu se představil  nejen v Austrálii, ale také na evropských scénách a od r. 2010 působil ve Velké Británii a Švýcarsku. Od srpna 2015 dostal na dva roky příležitost účinkovat v MET. Je to moc zajímavý hlas a velký příslib do budoucna.  Zde ještě detaily o jeho kariéře přímo z MET, kde se letos představí ve Straussově Salomé. Pozoruhodné, jak citlivě se vyrovnává tento talentovaný pěvec od exotických protinožců s evropským stylem.

Alexej Dolgov:

Alexej_Dolgov.jpg

Gaetano Donizetti – Lucia di Lammermoor – Alexej Dolgov„Tu che a Dio spiegasti l´ali“. Dnes třicátník, jeho kariéra spěje k vrcholu. Letos se v MET představí – jak jinak, než jako Čajkovského Evžen Oněgin.

Tady uzavírám ukázky nastupujícího mládí.

Curtain Time of Lincoln Center - Guy Arthur Wiggins (olej 46x61cm, r. 1996): 

Courtine_time_of_Lincoln_Center.jpg

 

Aby bylo možno srovnat jejich začátky s ostřílenými hvězdami světových scén, poslechněme si několik tenorů – pěvců s bohatou praxí ještě z konce 20. století.                                                                                                                                                   Marcelo Álvarez:

Marcelo_Alvarez.jpg

Friedrich von Flotow – Marcelo  Álvarez - v opeře Martha – „M´appari“ Tento Argentinec, od r. 1995 žijící v Evropě, je dnes zkušeným pěvcem, stálicí na světových operních pódiích, pravidelně v MET hostuje. Letos se zde představí v Pucciniho Manon Lescaut a Bizetově Carmen.

Roberto Alagna:

Roberto_Alagna.jpg

Giacomo Puccini – Roberto Alagna v opeře La Boheme – „Che gelida manina“ (1995). Pro MET nově nastudoval Alfanova Cyrana z Bergeracu.  Se svou paní Angelou Gheorghiu, sopranistkou světového formátu, tvoří úžasnou dvojici. 

                                                                                                                                  Jonas Kaufmann: 

Jonas_Kaufmann.jpg

Giuseppe Verdi – La Traviata: Anna Netrebko a Jonas Kaufmann - duet „Parigi o Cara“, sbor a orchestr Royal Opera House London pod taktovkou Maurizio Beniniho. V MET také účinkoval, nejčastěji však vystupuje na evropských scénách. Jako rodák z Mnichova tíhne spíš k německému a evropskému repertoáru. Jeho CD, která vydává od r. 2005 pravidelě každý rok, jsou úchvatná. Duet Violetty a Alfréda v provedení s Annou Netrebko, považuji za jeden z nejkrásnějších z poslední doby.

Jak je patrno, propracováváme se společně pomalu směrem od operních pěvců mužů – k dámám světových scén. Ale to tom více příště. 

V Lincoln Center utichly hlasy... Je po představení:

V_Lincoln_Centre_utichly_hlasy.jpg

 

Odkazy na související předchozí blogy:

Basy a barytony – Velké hlasy současnosti 1.

Velké hlasy v opeře – tentokrát mužské.

Dana Šumová

Dana Šumová

Dana Šumová

Hudba všeho druhu a návazně s dalšími tématy, na které v souvislosti s hudbou, já Blanka a přítelkyně Anna (jsme obě Dany) narazíme - to je hlavní téma blogu, který bude občas dialogem. Náš blog chceme obě udržet tolerantní, s jemným humorem. Žádný druh hudby není tabu. Je možné, že ne každému žánru se budeme věnovat obšírně, vyhrazujeme si právo, otevírat témata a druhy hudby, které nás těší, avšak nikdy, za žádných okolností, nebude žádný druh hudby z naší strany odsuzován, anebo pranýřován.

Obě letité přítelkyně, dokonce podobných profesí. Blanka účetní, Anna ekonomka, obě s dlouholetou praxi v soukromých společnostech. Velmi se zajímáme o umění, zejména hudbu, výtvarné umění, literaturu a historii. Anna věří, že když už jsme my, lidé, nedokázali rozeznat Boha ve vesmíru, přírodě a kolem sebe, poslal nám svého Syna, aby nám na kříži ukázal o co v životě skutečně jde, jak přemoci to zlé v nás a jak se vrátit k němu domů.

REPUTACE AUTORA:
7,70 (VIP)

Seznam rubrik