BLANKA - Vzpomínám...

neděle 21. srpen 2016 23:58

"Iditě domoj!"
http://jdem.cz/cb89r9

Ani jsem zprvu nemyslela, že něco sepíšu a ještě k tomu trochu mimo svou doménu – hudbu. Kdyby nedávali dnes večer dva mimořádné pořady na ČT Art, asi bych to fakt nechala být. Ale hned zkraje to byla Marta Kubišová a po ní Jarek Nohavica zpívající písně Karla Kryla.

Až teprve po chvíli mi došlo, co je dnes za den. Vyskočila na mně vzpomínka na ono osudové půl sedmé ráno 21.8.1968, když nás – všechny skoro ve stejnou dobu – vzbudily maminky s vyděšeným pohledem a větou: „Honem vstávejte– Rusáci nás zabrali!“.

Je to už tak dlouho, že se to nechce ani počítat. Oba pořady to jemně připomínají. Napřed mě rozplakala Martička Kubišová  písní „Lampa“ a pak ještě víc vzpomínkou na píseň „Mamá“ , kterou po smrti své milované maminky musela vypustit zcela z repertoáru, prostě proto, že ji nedokáže dozpívat.

A pak mě dorazil Jarek Nohavica. Jeho vzpomínka na Karla Kryla byla něžně melancholická a pár Karlových písní, co vybral, to dokládá:

„Nehažte kameni“

„Zbytečná láska“

„Prsten s kamejí“

„Lilie“

Nemá smysl cokoliv dodávat, musela jsem to jen rychle sepsat, aby se na tu dobu nevzpomínalo jen rozhořčeně.

Národní divadlo den poté...:

Narodni_muzeum_den_pote.jpg

Poznámka:

Opravuje se právě budova Národního muzea a nakonec to restaurátoři fasády zařídí tak, že i po opravách budou zřetelné stopy po kulkách „osvoboditelských armád“ z r. 1968. Ráda bych za to oněm řemeslníkům a restaurátorům poděkovala. Nemělo by se jen tak lehce zapomínat. Třeba jen proto, že jsem v posledních týdnech zaznamenala neuvěřitelné tvzení DNEŠNÍ proruské propagandy, podle které jsme my zabíjeli v srpnu 1968 potomky osvoboditelů z r. 1945! Goebbels by měl radost. 

Dana Šumová

Dana Šumová

Dana Šumová

Hudba všeho druhu a návazně s dalšími tématy, na které v souvislosti s hudbou, já Blanka a přítelkyně Anna (jsme obě Dany) narazíme - to je hlavní téma blogu, který bude občas dialogem. Náš blog chceme obě udržet tolerantní, s jemným humorem. Žádný druh hudby není tabu. Je možné, že ne každému žánru se budeme věnovat obšírně, vyhrazujeme si právo, otevírat témata a druhy hudby, které nás těší, avšak nikdy, za žádných okolností, nebude žádný druh hudby z naší strany odsuzován, anebo pranýřován.

Obě letité přítelkyně, dokonce podobných profesí. Blanka účetní, Anna ekonomka, obě s dlouholetou praxi v soukromých společnostech. Velmi se zajímáme o umění, zejména hudbu, výtvarné umění, literaturu a historii. Anna věří, že když už jsme my, lidé, nedokázali rozeznat Boha ve vesmíru, přírodě a kolem sebe, poslal nám svého Syna, aby nám na kříži ukázal o co v životě skutečně jde, jak přemoci to zlé v nás a jak se vrátit k němu domů.

REPUTACE AUTORA:
7,70 (VIP)

Seznam rubrik