BLANKA – ALTY A MEZZOSOPRÁNY – Velké hlasy současnosti 3.

sobota 10. září 2016 12:30

Basový klíč...
http://jdem.cz/cdbhs5

Dnes se dostávám k ženským operním hlasům. Vezměme to od těch nejnižších. Pro alt a mezzosoprán určit rozhraní je skoro nejtěžší, protože ono není snadné vymezit přesnou hranici mezi hlasy obecně. Dá se říci, že mezzosoprány u zpěvaček převažují. I tvůrci oper častěji psali svá díla pro ně. Objevit krásný alt, či nízko položený mezzosoprán, je opravdu výjimečné.

Několik bych jich ráda dnes představila. Pokud vycházíme stále z MET jako měřítka kvality, pak jde o umělkyně, které zde letos zazáří.

Violeta Urmana:

Violeta_Urmana_.jpg

Violeta Urmana – její hlasový rozsah je velký. Alt, mezzosoprán, je schopna zazpívat dokonce i party pro soprán. Její silnou stránkou jsou však nízko laděné árie. Např. působivá je její Azucena ve Verdiho Trubadúru, duet s Manricem IV.dějství :  "Condotta ell'era in ceppi" („Když vlekla ta divá rota moji matku k smrti...“ - Milano 2000), v roli Manrica Salvatore Licitra. Letos v MET představuje ve Verdiho Aidě princeznu Amneris, spolu s Jekatěrinou Gubanovou.                                                                                   Dolora Zajick:

Dolora_Zajick.jpgDolora Zajick – árie lady Macbeth - "La luce langue" ze stejnojmenné opery Giuseppe Verdiho. V MET vystoupí v roli Mary ve Wagnerově Bludném Holanďanovi.

Nancy Fabiola Herrera:                           

Nancy_Fabiola_Herrera.jpg

Nancy Fabiola Herrera  - narodila se ve Venezuele rodičům z Kanárských ostrovů. Její mimořádný talent můžeme ocenit v árii Mon cœur s'ouvre à ta voix z opery Samson a Dalila Camille Saint – Saënse. V MET ztvární Herodiadu v Salomé Richarda Strausse.          Dagmar Pecková:

Dagmar_Peckova.jpg

Naše Dagmar Pecková, až démonická v altové roli Čarodějnice Dvořákovy Rusalky. V árii “Miláček tě zavrh´.- Lidskou krví musíš smýti.” exceluje.  Nemohla jsem ji vynechat, přestože nemá v současnosti s MET stálé angažmá, její úspěchy na světových scénách vč. vystoupení v Carnegie Hall jsou nepominutelné a její alt zní plný síly a vášně. 

Jelena Maximova:

Elena_Maximova_2.jpg

Jelena Maximova– mám zde ukázky z velmi netradičního představení Bizetovy Carmen v Teatro Massimo Palermo (11/2011), režírovaném španělským režisérem Calixto Bieitem, který je znám radikálními interpretacemi klasických oper  – Je vais danser en votre honneur. Jelena Maximová tu spolu s Marcello Giordanim v roli Dona José a Samuelem Younem v roli Escamilla ztvárnila vášnivou Carmen, která působí věrohodně a přesvědčivě i jako blondýna přesazená do současnosti: - Seguidille. Hlasově zní výrazně a dominantně. Tato atraktivní kráska v letošní sezoně ztvární v MET Olgu v Čajkovského Eugenu Oněginovi. 

Příští díl bych ráda věnovala mezzosopránům, buď výše položeným, anebo hlasům se zcela mimořádným rozsahem, kdy umělkyně krajní polohy zvládají rovnocenně a s bravurou. Je velké štěstí, že v současné době je tolik mimořádných osobností, které můžeme obdivovat na světových pódiích v jedné generaci.

Hlubiny tónů...

Hlubiny_tonu.jpg

Dana Šumová

Související články


Dana Šumová

Dana Šumová

Hudba všeho druhu a návazně s dalšími tématy, na které v souvislosti s hudbou, já Blanka a přítelkyně Anna (jsme obě Dany) narazíme - to je hlavní téma blogu, který bude občas dialogem. Náš blog chceme obě udržet tolerantní, s jemným humorem. Žádný druh hudby není tabu. Je možné, že ne každému žánru se budeme věnovat obšírně, vyhrazujeme si právo, otevírat témata a druhy hudby, které nás těší, avšak nikdy, za žádných okolností, nebude žádný druh hudby z naší strany odsuzován, anebo pranýřován.

Obě letité přítelkyně, dokonce podobných profesí. Blanka účetní, Anna ekonomka, obě s dlouholetou praxi v soukromých společnostech. Velmi se zajímáme o umění, zejména hudbu, výtvarné umění, literaturu a historii. Anna věří, že když už jsme my, lidé, nedokázali rozeznat Boha ve vesmíru, přírodě a kolem sebe, poslal nám svého Syna, aby nám na kříži ukázal o co v životě skutečně jde, jak přemoci to zlé v nás a jak se vrátit k němu domů.

REPUTACE AUTORA:
7,70 (VIP)

Seznam rubrik