BLANKA – Varhany zábavné…

úterý 13. prosinec 2016 01:01

Darth Vader - near organ.
http://jdem.cz/cruq82; http://jdem.cz/crure5.

Je to znesvěcení, žertovat o královském nástroji nástrojů, myslí si teď určitě skalní milovníci. Naštěstí ve světě roste řada interpretů, kteří přistupují k varhanám hravě. Vlastně až teď objevují, co všechno na nich jde vyvádět. Porovnejme si zábavné ukázky hry s klasikou a ...                   No, a pak se uvidí.

Zábavné varhany:

Crazy organ solo Mormon Tabernacle Choir – varhany Brian Stokes Mitchell.

Sambalina – na divadelní varhany v David Shepherd´s Residence hraje Richard Hills.

Cameron Carpenter mit der Mighty Wurlitzer (Berlín 2014) – důkaz, že na varhany lze přesvědčivě zahrát i typický „šraml“.

Cameron Carpenter:

Cameron_Carpenter.jpg

Cameron Carpenter and Sarah Willis explore the Berlin Philharmonie Organ– zde je možno se dozvědět o varhanách zábavnou formou spoustu zajímavého. Cameron a Sarah tu představují dětem úžasné možnosti hry na varhany – rukama, nohama, podrobně, s výkladem.                                                                                                              Martin Ellis:

Martin_Ellis.jpgStar wars/Raiders of the Lost Ark (Hvězdné války/Dobyvatelé ztracené archy) – hraje Martin Ellis na Sanfilippo varhany, největší funkční, zrekonstruované, historické, divadelní varhany z období francouzského Druhého císařství na světě (mají 5 klávesnic, 8000 píšťal v 80 řadách a jsou k vidění ve Victorian Palace, v Chicagu – jde o soukromé muzeum).

Sanfilippo Organ: - píšťaly kryje opona...

Sanfilippo_organ.jpg

Varhany klasické:

Enigma variations for organ „Nimrod“– dílo Edwarda Elgara, v přednesu Rafaela Ferreyry na varhany Ernesta Skinnera ve Washington National Cathedral.

Jak docela jinak je také možné vnímat Toccatu a fugu D-moll, BWV 565, Johanna Sebastiana Bacha – takto ji slyší Cameron Carpenter.

Georg Friedrich Händel – „Ombra mai fú…“– Largo z opery Xerxes, HWV 40 – na varhany Rank Ruffatti Organ of Coral Ridge  v Presbyteriánském kostele ve Fort Lauderdale na Floridě hraje Diane Bish.                                                                                           Jussi Björling:

Jussi_Bjorling.jpgJen tak pro srovnání – stejná skladba v originálu, jako operní árie – nahrávka je z r. 1959 a zpívá nedostižně švédský tenor Jussi Björling. Nádherně, tím nejprostším způsobem, jen za doprovodu klavíru.

Trochu předvánoční něhy na závěr: Franz Liszt - Grandes études de Paganini No. 6 G-sharp minor „La Campenella“ – v podání Camerona Carpentera na jeho vlastní, unikátní, přenosné, elektronické varhany. Liszt dokázal, už tak krásné Paganiniho téma, ještě povýšit.

Mormon Tabernacle Choir Organ:

Mormon_tabernacle_organ.jpg

 

Závěrem:

Prošli jsme možnosti varhan od jedné krajní polohy až k opačné druhé. Zdá se, že jen královský nástroj takto věrohodně dokáže zahrát všechno. Asi proto se může nazývat královským. Já osobně proto nechávám hodnocení na posluchačích, anebo spíš radím nehodnotit vůbec, a vybrat si z ukázek tu, která potěší nejvíc. Na mně bylo v poslední době už trochu moc těch klasických Vejvanovských a Michnů z Otradovic, co vyhrávají od stánků z každého tržiště na svátečně vyzdobených ryncích našich měst. Radši si je pustím v tichu domova, bez komerce, v klidu a o samotě…

Možná proto si teď asi nejvíc vychutnám drsného Ellise v Dobyvatelích ztracené archy.   Pro změnu. Přeji všem krásné vánoce a štěstí z hudby, která je bezbřehá pro každého, kdo umí naslouchat.

Concert Hall Opera Sydney:

Concert_hall_Sydney.jpg

Dana Šumová

Související články


Dana Šumová

Dana Šumová

Hudba všeho druhu a návazně s dalšími tématy, na které v souvislosti s hudbou, já Blanka a přítelkyně Anna (jsme obě Dany) narazíme - to je hlavní téma blogu, který bude občas dialogem. Náš blog chceme obě udržet tolerantní, s jemným humorem. Žádný druh hudby není tabu. Je možné, že ne každému žánru se budeme věnovat obšírně, vyhrazujeme si právo, otevírat témata a druhy hudby, které nás těší, avšak nikdy, za žádných okolností, nebude žádný druh hudby z naší strany odsuzován, anebo pranýřován.

Obě letité přítelkyně, dokonce podobných profesí. Blanka účetní, Anna ekonomka, obě s dlouholetou praxi v soukromých společnostech. Velmi se zajímáme o umění, zejména hudbu, výtvarné umění, literaturu a historii. Anna věří, že když už jsme my, lidé, nedokázali rozeznat Boha ve vesmíru, přírodě a kolem sebe, poslal nám svého Syna, aby nám na kříži ukázal o co v životě skutečně jde, jak přemoci to zlé v nás a jak se vrátit k němu domů.

REPUTACE AUTORA:
7,70 (VIP)

Seznam rubrik